Tai massaaž

Tai massaaž on meelerahu, lõdvestuse ja loovuse allikas. Lähtudes idamaisest mõtteviisist tegeleb Tai massaaž keha ja vaimuga. Tai massaaž kõlab Tai keeles “Noad boorarm”, mis tähendab “tervendav puudutus”. Tai Nuad loodusteraapiat tehakse põrandal matil, läbi õhukeste puuvillaste riiete, et klient saaks tunda end vabalt ja oleks võimalik teha venitusi.

Tai massaaži nurgakivi on õpetus neljast elu elemendist – maa, tuli, vesi ja tuul – ja kümnest eluenergia kanalist. Kui eluenergia vaba liikumine on takistatud, tekivad tervisehäired. Massöör keskendub eluenergia virgutamisele, et taastuks keha võime end ise tervendada. Vaimne ja füüsiline tasakaal luuakse võtetega, mis keskenduvad energiakanalite venitamisele ja energiapunktide mõjutamisele. Selleks kasutatakse massaaživõtteid, joogalaadseid venitusharjutusi, teadvustatud hingamist ja meditatsiooni.

Massöörile tuleks öelda, kui mõni võte on ebameeldiv või valus. Klient võiks püüda lõdvestuda ja tunnetada kehas toimuvat ning püüda hingata massööriga ühes rütmis. Massaaži vastuvõtja kogeb lihaste pehmenemist ning liigesliikuvuse suurenemist ja ka erilist rahu, mis seansi lõppemisega ei kao. Tai massaaž on üks neljast Tai traditsioonilise meditsiini koostisosast. Ülejäänud kolm on toitumine, ravimtaimed ja võimlemine.

Massaaži sageduse kohta ei ole mingeid piiranguid. Tervise hoidmiseks piisab ühest pooleteisetunnisest seansist kuus.

Ajalugu

Tai massaaži juured ulatuvad Indiasse, kus 2500 aastat tagasi oli palju meditsiinikunstiga tegelevaid munki ning nende tegevus hõlmas ka massaaži ja joogat. Oskusi anti edasi suuliselt, sellepärast on põhja ja lõuna tai massaaž erinevad. 17. sajandil tehti ülestähendused massaaži tehnika ja toimete kohta palmilehtedele. Õnneks on osad ülestähendused säilinud ja 1832. aastal lasi kuningas Rama Kolmas need kivisse raiuda, mis on säilinud Wat Po templis Bangkokis.

Näidustused:
– lihaspingete vähenemine
– liigeste liikuvuse parandamine ja säilitamine
– painduvuse parandamine
– lümfi-ja vereringe aktiveerimine
– siseorganite tegevuse aktiveerimine
– rahustab, lõdvestab, ennetab ja vähendab stressi
– paraneb lihaste elastsus, taastub lihaspikkus

Vastunäidustused:
– liigeste hüpermobiilsus
– põletikulised või kroonilised nahahaigused
– liigeste, lihaste ja kõõluste põletikud
– südame-, neeru- ja maksapuudulikkus
– põletikulised seisundid organismis, ägedad traumad (luumurd, nihestus)
– kunstliigesed
– osteoporoos
– palavikuga kulgevad haigused
– narko- või alkoholijoove
– veeniprobleemid (veenilaiendid, tromboosioht)
– kõrge vererõhk
– südamehäired

Seedeelundkonna probleemide puhul massaaži kõhule ei tehta. Rasedatele ei tehta kõhumassaaži ja peale kolmandat raseduskuud ühtki massaaživõtet kõhuliasendis või kus avaldatakse survet kõhule. Rasedatele on väga hea massaaž jalgadele, kätele ja seljale kas istudes või seliliasendis ning samuti intensiivne näomassaaž.

Kõhumassaaži võib teha kaks aastat peale operatsiooni. Aasta pärast seljaoperatsiooni võib ettevaatlikult teha pehmet seljamassaaži. Tugev venitamine on keelatud.

Kõikide krooniliste ja ägedate haiguste korral tuleb konsulteerida kõigepealt arstiga.