On-site ehk töökohamassaaži ajalugu

Istuvas asendis klientide masseerimine ei ole sugugi uus ja tänapäevane nähtus, sellist tehnikat on kasutatud ammu enamus massaažiliikides. Kuid on-site massaaž, mida tehakse spetsiaalsel kaasaskantaval toolil, on välja arenenud alles suhteliselt hilja. Selle rajajaks peetakse USA päritolu David Palmer`it, kes alustas toolil massaažitegemisega ja õpetamisega 1982. aastal San Franciscos. Teda inspireeris spetsiaalset tooli tegema asjaolu, et kõigest 5% elanikest käis regulaarselt massaažis, seega teenisid vaid vähesed massöörid sel ajal oma tööga elatist. David Palmer jõudis arusaamale, et massaažiteenuse vähene klientide arv ei olnud seotud mitte teenuse kvaliteediga, vaid sellega, kuidas seda teenust pakutakse.

Inimesel, kes pole enne massaažis käinud, ei ole kerge valikut teha paljude erinevate massaažiliikide vahel, samuti võib tunduda liiga intiimne end võõra inimese eest riidest lahti võtta ja lasta tal oma paljast keha töödelda. Pealegi on see üsna kallis teenus paljude jaoks, kes proovida sooviksid. Esmakordse massaažielamuse teeb meeldivamaks see kui massöör ise inimese juurde tuleb. Kui massaaži teha läbi riiete, on kliendil turvaline tunne ning boonust lisab ka odavam hind, kuna protseduuri kestvus on lühem. Sellise massaaži mõte ei ole asendada tavalist laua peal tehtavat, vaid luua kontakti inimestega, kes on potentsiaalsed salongi külastajad.

1986. aastal disainiti David Palmeri poolt esimene on-site tool, mis oli tehtud puidust ja seda oli võimalik kokku panna ja kaasas kanda nagu kohvrit. Tänapäeval on üle maailma kümneid tehaseid, mis toodavad on-site toole David Palmeri idee järgi. Kolm aastat hiljem alustati metallist massaažitoolide tootmist, mis on kasutusel ka tänapäeval.

On-site massaaž on olnud nii edukas, et juba nelja esimese aasta jooksul tutvustas seda oma õpilastele peaaegu iga USA massaažikool ja mitmed nendest hakkasid andma ka kursusi, kus õpetati toolimassaaži tehnikaid. Algselt rohkem kui 15 aastat tagasi koosnes on-site massaaž võtetest, mis pärinesid jaapani iidsest Anma ja Shiatsu orientaalmassaažist. Massaaž baseerus 12 meridiaanil asetsevate akupressuur punktide vajutustele pöidlaga, sõrmega, küünarnukiga või sõrmenukkidega.

Akupressuur punktid asuvad seljal, kätel, kaelal, peas ning jalgadel ja neid punkte mõjutades kutsuti esile energia ringvoolu stimuleerimine ja balansseerimine kogu kehas, vereringe, närvisüsteemi, immuunsüsteemi, lümfisüsteemi ja stimuleerimine ja lihaste lõdvestus. Keha hakkas tootma rohkem endorfiine ja olulisi enesetunnet parendavaid neurotransmittereid, andes kliendile mõnusa lõõgastuse, samas selge fokusseeritud meele ja energilise enesetunde.

Esmakordselt kasutati on-site massaaži suurfirmas Apple 1984. aastal. Lisaks pakuti antud massaaži liiki lennujaamades, kaubanduskeskustes, hotellides, kontserdihallides USA-s, Inglismaal ja mujal maailmas.

Vaimse töö sisu

Edastatud informatsiooni vastuvõtmine ja selle ümbertöötlemine, uute lahenduste leidmine ja vajalike otsuste tegemine. Vaimne töö nõuab vähe füüsilist energiat, kuid intensiivset ajutegevust ja analüüsivõimet. Töö efektiivsus sõltub kesknärvisüsteemi seisundist. Eduka vaimse töö eelduseks on hea kehaline seisund.

Probleem:

  • Töötajad haigestuvad sagedasti või viibivad haigena tööl
  • Istuva tööviisiga töötajad kaebavad sageli peavalu, uimasust ja halba enesetunnet

Põhjused:

  • Sundasendist tingitud lihaspinged takistavad normaalset vereringet
  • Takistused verevarustuses põhjustavad omakorda puudujääke aju hapnikuga varustamises (inimese aju tarbib umbes 25% kogu organismi poolt tarvitatavast hapnikust)
  • Skeletilihaste toonuse tõus 10% võrra ahendab veresoonte ristlõiget kuni kaks korda

Tagajärg:

  • Töötaja töövõime kiire langus tööpäeva kestel (languse ulatus kõigub erinevate allikate andmetel 50-75%-ni)
  • Pikaajaline sundasendist tekitatud takistus verevarustuses loob soodsa pinnase kutsehaiguse tekkeks

On-site massaaž – tervishoiuteenus äris

On-site massaažist on saamas Eestis ja üle kogu maailma üks kiiremini arenev tervise teenus kontori- ja liinitööliste hulgas, tulenevalt istuvast- ja sundasendist. Aina enam firmasid hakanud kasutama on-site massaaži lähtuvalt töötervishoiu spetsialistide soovitustest ja liitnud antud teenuse töötajate terviseprogrammi. Ka töötajad ise on teenusest huvitatud, ning on valmis teenuse eest osaliselt maksma mis firma seisukohast on tööandjale kasulik. Firmade omanikud teavad, et kui töötajad on terved ja heas tujus, on töötulemused paremad ja firma konkurentsivõimelisem, mis kajastub tööandjale kasumina. Massaažiteenuse soodsa hinna tõttu võivad töökoha massaaži endale lubada, nii suured kui ka väikesed firmad.

Miks on on-site massaaž populaarne?

  • Positiivne toime – töötajad tunnevad end paremini vahetult peale massaaži
  • On-site massaaž sobib kõigile ja on teostatav igas firmas, ei vaja palju ruumi
  • Et pakkuda on-site massaaži teenust ei pea tööandja tegema investeeringuid
  • Töötervishoiu spetsialistid soovitavad töökohamassaaži teenust kui ühte osa pakutavatest tervishoiu teenustest
  • On-site massaaž on hea ja vähe aega nõudev viis vabanemaks igapäevasest stressist, mille hulka kuulub ka näiteks ostustress
  • On-site massaaži toime on teaduslikult tõestatud

On-site massaaži kirjeldus

Põhineb klassikalisel massaažil, või idamaistel ravimassaažide võtetel, kus 10-20 minuti jooksul töötatakse tugevalt läbi selja, turja, õlgade, kaela ja pea piirkond, et lõõgastada lihaspingeid, parandada verevarustust ja taastada keskendumisvõimet. Massaaži teostatakse läbi riiete. On-site massaaži jaoks pole vaja eraldi ruumi. Teenust saab pakkuda tööruumides, kontoris või konverentsiruumis.

Massöörid kasutavad massaaži teostamiseks spetsiaalset massaažitooli, spetsiaalset peatuge, mis asetatakse lauale või tavalist kontori tooli.

Massaažiseansi kestvus on 10-20 minutit – sama pikk kui tüüpiline puhkepaus. Massaaži ajal on massaažisaaja täielikult riides ja riideid vahetama ei pea. Ei kasutata õli.

ON-SITE massaaži eelised

  • Suureneb töötajate suutlikus ja produktiivsus
  • Väheneb tööülesannete täitmisega seotud füüsiline ja vaimne pinge ja pikeneb töövõimekus istuvas- ja sundasendis
  • Pakutav teenus meeldib töötajatele
  • Tööandja saab näidata üles hoolivust töötajate suhtes
  • Pareneb tööl olles üldine enesetunne
  • Kasvab töötajate lojaalsus tööandjale
  • Väheneb väsimus ja pinge lihastes
  • Regulaarne massaaž hoiab ära töötaja haigestumise
  • Firma ei pea tegema investeeringuid teenuse pakkumiseks
  • Töötajad puuduvad haigestumise tõttu vähem töölt
  • Annab töötajaile lisaenergiat ja motiveerib tööl käima

Näidustused:
-väsimus vaimsest tööst
-halb rüht, väsinud kehahoid
-enesetunde langus
-pingepeavalu
-lihaspinge ja lihaste valulikkus
-liigesliikuvuse vähenemine
-verevarustushäired
-kergelt ärrituv närvisüsteem, vaimne tasakaalutus
-aeglane vere- või lümfiringlus,
-immuunsüsteemi nõrkus
-„hiirekäe“ sündroom, lihas- ja närvivalud, deformatsioonid
-käte suremine
-keskendumisvõime langus
-unehäired
-silmade väsimine

Vastunäidustused:
-äge südamepuudulikkus ( reuma, infarkt, südamelihase põletik, arütmia, jt.)
-ülikõrge, väga madal või kõikuv vererõhk
-kasvajad või kasvajakahtlus
-kilpnäärmehaigused, äge neeru- või maksapuudulikkus
-suured sünnimärgid ja verevalumid töödeldavas piirkonnas,
-nahahaigused masseeritavas piirkonnas
-ägedad põletikud
-trauma või operatsiooni järgne seisund
-palavik
-alkohoolne- või narkootiline joove
-osteoporoos
-trombemboolia oht (gangreen, infarkt)

Massaaži tehnikad

On-site massaaži tehnika eeldab:

  • Piisavat massaaživõtete hulka
  • Doseeritud survet kudedele
  • Õiget liigutuste rütmi ja tunnetust
  • Õiget liigutuste sagedust
  • Massöör valib võtted vastavalt kliendi vajadustele ja oma teadmistele. Võtet järjekord tuleneb põhimõttest: pindmiselt sügavamale

Enimkasutatavad massaaživõtted ja nende toime:

Silumine

Eesmärk – kontakti loomine ja kasutatakse ka vahevõtetena.Toime lihastele – lõõgastav. Toime närvisüsteemile – rahustav, toimib läbi surveretseptorite. Toime teistele organsüsteemidele – vere– ja lümfiringet toetav, naha aluskude ja lihaste pindmist kihti mõjutav.

Muljumine

Eesmärk – lihaste põhjalik diagnostika. Toime lihastele – lõõgastav, kuid lihased muutuvad ka ärritusele vastuvõtlikumaks. Toime närvisüsteemile – ergutav­/rahustav – sõltub lihaste seisundist ja valulikkusest. Toime teistele organsüsteemidele – lümfi- ja vereringele pumbaefekti tekitav.

Pigistamine

Eesmärk – lihaste tugev läbitöötlus. Toime lihastele – toniseeriv/lõõgastav. Sõltub tempost. Toime närvisüsteemile – ergutav/rahustav, sõltub tempost kui ka lihaste valulikkusest. Toime teistele organsüsteemidele – lihaste sisest lümfi- ja vereringet tõhustav.

Voolimine

Eesmärk – lihaspinge leevendamine, vere ja lümfiringe parandamine. Toime lihastele – lõõgastav. Toime närvisüsteemile – rahustav. Toime teistele organsüsteemidele – lihaste sisest lümfi- ja vereringet parandav.

Venitamine

Eesmärk – lihase normaalpikkuse taastamine. Toime lihastele – lõõgastav. Toime närvisüsteemile – rahustav. Toime teistele organsüsteemidele – kõõluste pinget vähendav ja valulikkust leevendav.

Vibratsioon (vibratsioon, raputamine, saputamine, löökvõtted)

Eesmärk – lihase toonuse reguleerimine. Toime sõltub haaratava pinna suurusest ja surve tugevusest. Toime lihastele – korrapäratu ja / või tugev vibratsioon – toniseeriv; korrapärane ja/või nõrk vibratsioon – lõõgastav. Toime närvisüsteemile – korrapäratu ja/või tugev vibratsioon – ergutav; korrapärane ja/või nõrk vibratsioon – rahustav. Toime teistele organsüsteemidele – kudede sisest ainevahetust parandav. Vibratsiooni toimel liiguvad vedelikud ümbritsevatest kudedest vibratsiooni toimel toime keskpunkti.

Massaaživõtted

SELG

  • silitamine
  • vajutamine
  • nihutamine
  • tangvõte
  • süvahõõrumine

TURI

  • vajutamine ( pea poolt)
  • muljumine e. süvahõõrumine
  • muljumine pöialdega abaluu all
  • abaluu venitamine õla suunas
  • passiivsed õlaliigese ringid
  • väänamine
  • vibratsioonvõtted
  • raputamine

KAEL

  • pigistamine
  • voolimine
  • väänamine
  • tangvõte
  • muljumine koljuserva all
  • venitus

PEA

  • muljumine peanahal
  • sakutamine
  • paitamine

KÄED

Õlavars

  • pigistamine
  • väänamine
  • raputamine

Küünarvars

  • pigistamine
  • väänamine

Käelaba

  • randme hõõrumine
  • käeselja hõõrumine
  • peopea hõõrumine
  • ristivõlvi venitus
  • sõrmede hõõrumine ja venitus

Venitused

  • küünarnukkide lähendamine
  • kallistamine
  • kaela painutamine
  • kaela sirutamine
  • painutamine küljele ja diagonaalselt ette
  • kaela pöörajalihaste venitus
  • rindkere painutus ette ja taha