Klassikaline massaaž

Algselt Rootsis süstematiseeritud ja üle maailma tavameditsiinis tunnustatud naha-, lihaskoe ja liigeste massaaž, mis on aluseks enamikule teistele läänemaistele massaažiliikidele. Massaaž ei ole ainult konkreetne tegevus, vaid masseerija poolt käivitatud protsess, millele keha reageerib ja mis toimib keha talitlust stimuleerivalt. Massaaži soodne toime seisneb lihaspinge vähendamises, lihastoonuse tõstmises ning vere- ja lümfiringe parandamises.

Aitab peletada väsimust, turgutada immuunsussüsteemi, tasakaalustada närvisüsteemi, viia kehast välja jääkaineid, parandada ainevahetust ja vähendada lihaspinget selle läbi vabaneda valudest. Vastavalt kliendi soovidele ja vajadustele tehakse massaaži kas kogu kehale või keskendutakse ainult probleemsetele piirkondadele (selg, kael, õlad, käed, jalad). Protseduuri tugevus ja intensiivsus valitakse vastavalt kliendi vajadustele. Toime on vastavalt kasutatud võtetele kas lõõgastav või toniseeriv. Soovitav on massaažis käia regulaarselt, vähemalt üle nädala või kord kuus.

Massaaž on efektiivne kaalu langetada soovijaile: pingutab lõtvunud nahka, parandab lihastoonust ja kiirendab ainevahetust. Sportlastele on massaaž hädavajalik: paraneb südame töö, suureneb liigesliikuvus, aitab enne võistlusi lihaseid toniseerida ning võistlusjärgselt lõdvestuda. Sundasendis töölistel aitab massaaž teatud piirkondadesse kogunenud pingetest vabaneda.

Ravimassaaž baseerub klassikalisel massaažil ja arvestab haiguste omapära. Kasutatakse näiteks liigeshaiguste, nimmepiirkonna valude, traumajärgse seisundi parandamiseks.

Ajalugu

Massaaž on üks vanimaid ravimeetodeid, seda on kasutatud maailma erinevais paigus tervendamiseks juba tuhandeid aastaid: Vana-Roomas saunades ja sõjaväes, Kreekas spaades ja spordis. Põhiliselt uuris ja arendas 19ndal sajandil rootslane Ber Henrik Ling, sellepärast nimetataksegi klassikalist massaaži Rootsi massaažiks. 20. sajandil uurisid ning täiendasid massaaživõtteid ja toimeid Venemaa spordiarstid ja teadlased.

Näidustused:
– aeglane vere- ja lümfiringe, verevarustushäired
– lihaspinged, lihaste valulikus
– kergelt ärritunud närvisüsteem, kerge stress
– liigesliikuvuse vähenemine
– raskendatud hingamine
– kerge vererõhu tõus
– pingepeavalu, vaimne tasakaalutus
– vedelike ja jääkainete kogunemine organismi
– aeglustunud soolte perestaltika
– väsimus, enesetunde langus, unehäired
– immuunsüsteemi nõrkus

Vastunäidustused:
– südame, neeru, maksa puudulikkus
– liiga kõrge ja kõikuv vererõhk
– mädased põletikud ja haavad
– süvaveeni laiendid, ägedad veenipõletikud
– trombemboolia oht (infarkt, gangreen)
– naha- ja suguhaigused
– verejooks
– kasvaja või kasvajakahtlus
– kilpnäärmehaigused
– raseduse katkemise oht
– ägedad traumad (luumurrud, rebendid)
– alko-, narkojoove
– viirushaigused (viiruslikud nohu ja köha)
– ägedad põletikulised haigused
– nakkushaigused
– nakkuslikud nahahaigused